Çok Katlı Nihai Fermantasyon Tüneli

Tam otomatik tünel fırın tesisleri için geliştirilmiştir. Tünel tip ekmek fırınları ile senkronize olarak çalışan sistemde ürün çeşitliliği ve mayalandırma sürelerine göre efektif boy belirlenerek projelendirmektedir. Özköseoğlu, tek katlı fermentasyon sistemlerinin yanı sıra; tam otomatik asansör sistemi ile çalışan çok katlı dinlendirme tünellerini de başarıyla uygulamaktadır.


Nihai dinlendirme tüneli kabin üzerine yerleştirilen klima santrali içinde fan, ısıtıcı, servo motor ile otomatik olarak ayarlanabilen hava giriş damperi ve buhar püskürtme boruları bulunan ana kanal ve oda tavan ekseninden aşağıya dogru yatay olarak yerleştirilmiş dağıtım kanalları ve izolasyon panellerinden meydana gelmiştir.


Çalışma sırasında ön taraftan içeriye üflenen iklimlendirilmiş hava iç taraftaki kanallardan emilerek tekrar oda içine gönderilir. Bu işlem, ortam sıcaklık ve nemi istenilen değerlere ulaşana kadar devam eder. İstenilen değerlere ulaşıldığında sistem otomatik olarak beklemeye geçer. Bu kontrol sıcaklık ve nem kontrol cihazlarıyla sağlanır. Çalışma esnasında kanalların içinde yoğuşan buhar, hava üfleme ve emme kanallarının ortasındaki toplama deliğinden drenaj tesisatıyla fırının dışındaki atık su sistemine boşaltılır.

Mayalandırma süresine bağlı olarak ortalama uzunlugu 45 - 60 metre aralığında değişebilen nihai dinlendirme tünelinde, tesis alanından daha verimli şekilde yararlanabilmek ve daha yüksek mayalandırma kapasitelerine ulaşabilmek amacıyla alternatif olarak katlı sistemler tasarlanmıştır. Bu sistem sayesinde ortalama olarak herhangi bir standard mayalama odası ile aynı alan ölçülerinde tam otomatik sistem çalısmasına izin verilmektedir.


Sistemde otomatik hamur dizme makinesinden gelen ürünler asansör vasıtasıyla dinlendirme tüneline giriş yapmaktadır. Tercihe göre uzunluğu değişebilen, 2 ile 6 arasında üretilebilen bantlı konveyörler üzerinde sıcaklık ve nem açısından şartlandırmaya maruz bırakılarak mayalandırılan ürünler, yine PLC kontrollü asansör sistemi ve ara aktarma masası yardımı ile düzenli bir şekilde tünel fırına aktarılmaktadır.