Nihai Fermantasyon Odaları

Otomatik kontrollü fermantasyon odaları, yarı otomatik pasa arabası uygulamaları için tasarlanmaktadır. Merkezi havalandırma sistemi sayesinde odanın her noktasında doğru ve eşit nem kontrolü sağlanmaktadır.

Ekmek hamurunun pişirme öncesi ideal hacim ve gözenek yapısına kavuşması, son fermantasyon işlemi ile sağlanmaktadır. Bu aşamada optimum fermantasyon şartların oluşturulması, kuruma, kalın kabuk oluşumu, bıçak açmama gibi ekmek hatalarının önüne geçmektedir.

Nihai Dinlendirme Üniteleri, pişirme öncesi hamur gelişimini sağlamak için, sıcaklık ve rutubet açısından gerekli ortamın düzenlemesi amacıyla tasarlanmıştır. Fermantasyon işleri yarı otomatik tesislerde Nihai Dinlendirme Odası’nda tava/pasa arabaları yardımıyla işlem gerçekleştirilirken; Nihai Dinlendirme Tüneli tam otomatik tesislere yönelik geliştirilmiştir.

Nihai Dinlendirme Odası, üst kısmında içinde aksiyal fan, ısıtıcı ve buhar püskürtme boruları bulunan ana kanal ve oda kenarlarına yukarıdan asağıya doğru düşey olarak yerleştirilmiş dağıtım kanalları ve izolasyon panellerinden meydana gelmektedir. Çalışma sırasında sol taraftaki kanallardan içeriye üflenen iklimlendirilmiş hava karsı taraftaki kanallardan emilerek tekrar oda içine gönderilir. Bu işlem, ortam sıcaklık ve nemi istenilen değerlere ulaşana kadar devam eder. İstenilen değerlere ulaşıldığında sistem otomatik olarak beklemeye geçer. Bu kontrol sıcaklık ve nem kontrol cihazlarıyla sağlanır.

Çalışma esnasında üfleme kanalları içinde yoğuşan buhar, oda yan alt kısımlarına yerleştirilen kanallarda toplanıp drenaja gider. Ayrıca pasa arabalarının oda içinde dizilmesi sırasında, yan üfleme kanallarına çarpmaması için oda alt yan kısımlarda paslanmaz çelik bariyerler mevcuttur.

 

Özellikler

  • Kapasiteye ve yerleşim alanına göre değişken, özel tasarım
  • Otomatik nem ve sıcaklık kontrolü
  • Paslanmaz çelik hava sirkülasyon kanalları
  • Ayarlanabilir hava üfleme ve hava toplama kanalları
  • Paslanmaz poliüretan panellerle oda izolasyonu
  • Pasa veya tava arabası hizalama rayları
  • Kapılarda, emniyet için dışarıdan kilitlense dahi içeriden açılabilir mekanizma