Spiral Soğutma Sistemleri

Spiral soğutma kuleleri fırından çıkan ürünlerin soğutulması amacıyla üretilmiştir.


Bu sistem özellikle unlu mamuller sektöründe kullanılmakta olup aynı zamanda birçok farklı türdeki gıda ürününün soğutulmasında da kullanılmaktadır. Herhangi bir şartlandırmaya tabi tutulmadan ortam sıcaklığında soğutulması gereken ürünlerde kullanılır. Soğutma süresi ve kapasitesi yüksek olacağından bu sistem ile alan optimizasyonu sağlanarak üretim verimliliğinin artırılması hedeflenmektedir.
 

Spiral bantlı soğutma konveyörleri, müşteri ihtiyaçlarına göre özel olarak üretilir. Yükleme ve boşaltma için yükseklik, farklı kayma yönleri, yukarı veya aşağı doğru, band hızı, tasarım aşamasında tanımlanan değişkenlerdir. Her çözüm için kurulum yapılacağı alanın yüksekliği önem taşır.  

Spiral soğutma sistemleri ürün kapasitesi ,ürün çeşitliliğine  göre tek /çift kule , çeşitli bant genişlikleri ve farklı bant aralıklarında üretilmektedir.

Spiral, paslanmaz çelikten veya gıda sınıfına uygun plastikten yapılmış bir tambur çekme sistemine sahip bir konveyör bandından oluşabilir.

Makine, katlar arasında (ürün ebadına bağlı olarak) çok veya az boşluk bırakılarak yuvarlak şekilde olabilir. Bu nedenle, büyük miktarda ürün küçük bir alanda soğutulabilir.

Spiral Soğutucular isteğe bağlı olarak yalıtılmış bir muhafaza içine yerleştirilerek ortam sıcaklığı şartlandırılabilir. İç hava sürekli olarak soğutulur ve ürün üzerinde yatay olarak dolaştırılır. Spiral Soğutucu, hızlı ve homojen bir soğutmanın gerekli olduğu gıda uygulamaları için idealdir.

 

Opsiyonlar : 

  • Bant yıkama sistemi
  • Ekstra soğutma fanı