Spiral Şoklama Sistemleri

Dondurulmuş gıdaların muhafaza edilmesinin temel prensibi, -40 °C'de dondurulması ve hücresel özsuyunda hücre zarının kırılmadan dondurulmasıdır. Daha sonra gıda -18 °C'de saklanarak mikroorganizmaların azaltılması amaçlanır. Yiyeceklerin buzu çözüldüğünde, hücresel özsuyu ürünlerde tutulacak ve ürün neredeyse taze olarak saklanacaktır.


Özköseoğlu, unlu mamüller ve ambalajlı ürünler, et ve balık, makarna, meyve, sebze ve hazır yemek çeşitleri gibi çeşitli gıda ürünleri için derin dondurucu spiraller tasarlamaktadır. Her bir derin dondurma sistemi, müşterinin özel ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanır ve üzerinde çalışılır.

Gıda işleme ve gıda üretimi yapan büyük çaplı işletmeler, sürekli üretim hattı temelinde çalışmak için Spiral şoklama sistemlerine ihtiyaç duyar. Spiral şoklama sistemleri, gıda üreticilerine verimliliği yüksek ve bakım maliyetleri düşük olan dondurma işlemini sağlamak için tasarlanmıştır.

Spiral dondurucular, tüm dondurma işlemi boyunca ürünün kalitesini, dokusunu, nemini ve aromasını korurken aynı anda çok sayıda içeriği dondurabilir. 

Spiral dondurucunun faydalarından biri, sadece ürünlerinizi sürekli olarak dondurabilmesi değil, aynı zamanda daha fazla alana ihtiyaç duyan tünel donduruculara göre kısıtlı alanlarda bile daha fazla kapasitede ürün dondurulmasına olanak veriri.

Spiral şoklama sistemleri ürün giriş ve çıkış sıcaklıkları, kabin içi sıcaklık değerleri, enerji ihtiyaçları, ısıl işlem tamamlama sürelerine göre tüm detayları hesaplanır. ​ ihtiyaca uygun olarak tekli yada ikili spiral hat dizayn edilebilmektedir.

Temel Özellikler : 

  • Spiral bantlar her türlü dış ve sistemsel olumsuzluklarda oluşabilecek emniyet sistemlerine sahiptir.
  • Kabin kalınlığı 150 ile 200 mm arasında değişen hazır panellerden oluşur.
  • PLC Ünitesi ile tüm özellikler kolayca kontrol edilebilir
  • Uzaktan Erişim Sistemi
  • Paslanmaz, çift katmanlı güç aktarım zinciri
  • Paslanmaz çelik konveyör bantlar her üretim kapasitesine uygun farklı ebatlarda mevcuttur. Dayanıklıdır ve havanın deliklerinden geçmesine izin verir.
  • Modüler plastik konveyör bantlar ekstra hijyen sağlar, ssoğuğa karşı dayanıklı, antistatik, düşük sürtünmeli, kolay temizlenebilir ve gıda tesislerinde kullanımı onaylanmıştır.